شوهرکشی با مرگ موش در کشور نیجریه

شوهرکشی با مرگ موش در کشور نیجریه

در نیجریه دختری ۱۴ ساله همسر و سه مهمان او را با مرگ موش کشته است. طبق قانون ارتباط جنسی با افراد خردسال ممنوع است. اما اهالی مسلمان‌ شمال نیجریه دختران خود را در ۱۴ سالگی به خانه بخت می‌فرستند.

وسیله تاسیو، دختری ۱۴ ساله است که گروهی او را مجرم می‌دانند و گروهی دیگر قربانی. دختری از خانواده‌ای فقیر و مسلمان در شمال نیجریه که باید حالا مقابل دادگاه پاسخگو باشد. دلیل آن کشتن ۴ نفر با مرگ موش است که یکی از آنها همسر ۳۵ ساله‌اش بوده.

این حادثه‌ در نیجریه دو دستگی ایجاد کرده است؛ کشوری که مرز‌های عمیق مذهبی و فرهنگی آن را به دو بخش شمالِ غالبا مسلمان و جنوبِ بیشتر مسیحی، تقسیم کرده است.

در گزارشی که سایت آلمانی‌زبان اشپیگل در این باره منتشر کرده، به نقل از پدر متهم آمده که سن دخترش برای ازدواج کم نبوده و او حتی شوهرش را خود انتخاب کرده است. پدر شوهر او هم می‌گوید: «برای ما او یک بچه نیست. اینجا ازدواج در سن ۱۴ سالگی مرسوم است. ما نمی‌تواینم او را ببخشیم.» سخنگوی شهر کانو اما معتقد است که این قتل از روی ناامیدی و یاس انجام شده “زیرا عروس از سوی خانواده‌اش مجبور به ازدواج با مردی شده که دوستش نداشته است.”

این ماجرا در روستای کوچکی در ۶۰ کیلومتری دومین شهر بزرگ نیجریه، کانو، روی داده است. بر اساس گزارش پلیس، تاسیو در مراسم جشنی در ماه آوریل، تقریبا دو هفته پس از ازدواج‌اش، غذا را به مرگ موش آغشته کرده است. بر پایه‌ی گزارش “دیلی میرور”، شوهر او به همراه یکی از میهمانان در جا کشته شدند. دو میهمان دیگر هم در بیمارستان جان دادند. تاسیو به کرده‌ی خود اقرار کرده است. اما وکیل او تاکید می‌کند که این اقرار محکمه‌پسند نیست زیرا موکل او به سن قانونی نرسیده و بازپرسی از موکل‌اش تنها در حضور وکیل معتبر است.

جلسه‌ی دادگاهِ رسیدگی به این دعوای حقوقی قرار بود در ابتدای ماه اوت برگزار شود. اما به دلیل اختلاف میان وکلا و قاضی دادگاه، این جلسه به تاخیر افتاد و هنوز تاریخ دقیقی برای آن اعلام نشده است.

نیجریه، کشوری با قانون‌های نانوشته در قانون اساسی

در نیجریه دختران زیر ۲۱ سال برای ازدواج به اجازه‌ی پدر و مادر نیاز دارند. شوهر دادن دختران در سنین پایین در شمال نیجریه که بیشتر مسلمان‌نشین است، بسیار مرسوم است. پدر وسیله تاسیو می‌گوید که ۶ خواهر دیگر او هم در سن ۱۴ سالگی ازدواج کرده‌اند. او اضافه می‌کند که هیچ‌گاه دختران‌اش را مجبور به ازدواج نکرده و “وسیله خودش عُمَر را از میان ۳ خواستگار انتخاب کرده است.”

بر اساس یک رسم قدیمی در قبیله هوسا، دختران پدرانشان را از طریق یک پیک، از تصمیم و انتخاب‌شان آگاه می‌کنند. وسیله تاسیو هم دوستی را برای رساندن این خبر به پدر انتخاب کرده بود. پدر متهم می‌گوید: «این دوست به من گفت که تاسیو عُمَر را انتخاب کرده است. نمی‌توانم بفهمم چرا شوهرش را کشته است.»

 

نیجریه، یکی از جوان‌ترین و خطرناک‌ترین کشورهای روی زمین تا سال ۲۰۵۰

 

ازدواج، تنها چشم‌انداز

در نیجریه ارتباط جنسی با دختری که به سن قانونی نرسیده، ممنوع است. اما پیروی از شریعت و تفسیرهای متفاوت از این موضوع در میان مسلمانان اجرای این ممنوعیت را در شمال مسلمان‌نشین کشور دشوار کرده است. فعالان حقوق بشر با استناد به قانون خواستار بازبینی شکایت علیه این دختر ۱۴ ساله شده‌اند. این فعالان همچنین اشاره می‌کنند که احتمال دارد دختر در زندگی مشترک با همسرش قربانی خشونت شده باشد.

اما یکی از دوستان داماد (شوهر متهم) خواستار اشد مجازات برای عروس شده است تا عبرتی باشد برای سایر دختران. به گفته‌ی او ۴ زن دیگر هم از زمان انتشار این خبر تلاش کرده‌اند به شوهران خود سم بخورانند چرا که اقدام وسیله تاسیو به آنها دل و جرات داده است.

عموی تاسیو می‌گوید علت این همه پشتیبانی از متهم را نمی‌فهمد. به اعتقاد او در شرایط فقر و تنگدستی که این خانواده‌ها به آن دچار‌ هستند و برای دختران حتی مدرسه ابتدایی وجود ندارد، تنها چشم‌انداز شوهر دادن زودهنگام دختران است. او ادامه می‌دهد: «به محض اینکه ۱۴ ساله شدند، آنها را شوهر می‌دهیم؛ چرا باید آنها را در خانه نگه داشت؟

جمهوری فدرال نیجریه

جمهوری فدرال نیجریه کشوری در غرب آفریقا است که از مجموعه 36 ایالت و یک منطقه حکومت فدرال مرکزی تشکیل شده است.

این کشور از غرب با بنین، از شرق با چاد و کامرون و از شمال با نیجر همسایه است. در جنوب این کشور خلیج گینه، بخشی از اقیانوس اطلس، قرار گرفته است.

نیجریه پرجمعیت‌ترین کشور قاره آفریقا است که به دلیل تنوع فراوان قومی و نژادی طی چند سال گذشته شاهد درگیری‌های زیادی بوده است.

تاریخ اولین سکونت در این کشور به 9 هزار سال قبل از میلاد مسیح باز می‌گردد. با این حال در قرن 19 میلادی این کشور مستعمره انگلیس شد تا اینکه در سال 1960 دوباره استقلال خود را به دست آورد.

پس از استقلال در دوره‌های مختلف گرفتار حکومت‌های نظامی شد. سرانجام در سال 1999 برای نخستین بار انتخابات آزاد در این کشور برگزار شد.

این کشور یکی از صادرکنندگان نفت است و حدود 95 درصد از محصولات صادراتی آن را نفت و محصولات نفتی تشکیل می‌دهد. نیجریه عضو اوپک و سازمان جهانی تجارت است.

http://images.hamshahrionline.ir/images/upload/news/posc/map/nigeria-map%5B100%5D.jpg

سیاست در نیجریه

رئیس جمهور نیجریه هم رئیس حکومت است و هم رئیس دولت. رئیس جمهور با رای مردم برای دوره‌ای چهار ساله انتخاب می‌شود که قابل تمدید برای دوره دوم نیز هست.

نظام قانونگذاری این کشور از دو مجلس تشکیل شده است: شورای ملی با 109 کرسی که با رای مردم برای دوره‌ای چهار ساله انتخاب می‌شوند.

مجلس دیگر این کشور خانه نمایندگان است که 360 کرسی دارد و نمایندگانش را مردم برای دوره‌ای چهار ساله انتخاب می‌کنند. سن قانونی در این کشور 18 سال است.

اقتصاد در نیجریه

تولید ناخالص داخلی این کشور 8/294میلیارد دلار است. 50 میلیون و 130 هزار نفر نیروی کار این کشور را تشکیل می‌دهند که 70 درصد آنها در بخش کشاورزی مشغول به کار هستند.

نرخ بیکاری در این کشور 8/5درصد است و 70 درصد از مردم آن زیر خط فقر زندگی می‌کنند. نرخ تورم در سال 2007 میلادی 5/6درصد بود.

محصولات صادراتی این کشور شامل نفت و مواد نفتی، کاکائو و لاستیک است که به کشورهای آمریکا (9/48 درصد)، اسپانیا (8 درصد)، برزیل (3/7درصد) و فرانسه (2/4 درصد) صادر می‌شود.

محصولات وارداتی آن شامل ماشین‌آلات و تجهیزات، مواد شیمیایی، تجهیزات حمل و نقل، کالاهای مصرفی، غذا و حیوانات زنده است که از کشورهای چین (7/10 درصد)، هلند(2/6درصد)، انگلیس (8/5 درصد)، فرانسه (6/5 درصد)، برزیل (1/5 درصد) و آلمان (6/4 درصد) وارد می‌شود.

مردم نیجریه

جمعیت این کشور 138 میلیون و 283 هزار و 240 نفر با میانگین سنی 18.7 سال است. امید به زندگی برای زنان 48.5 و برای مردان 47.15 سال است.

تب زرد و مالاریا از دیگر بیماری‌های شایع در این کشور است.

50 درصد از مردم نیجریه مسلمان و 40 درصد مسیحی هستند. زبان رسمی این کشور انگلیسی است.

اشنایی با نیجریه

 جمعیت:

جمعیت کل نیجریه  141،859،731نفر با نرخ رشد 4/2% می باشد. همچنین جمعیت های شهر های بزرگی چون شهر لاگوس 11،135،000، شهر کانو 3،626،068، شهر ایبادان تا 3،565،108 و در شهر کادونا جمعیت تا 1،510،300 نفر می رسد.

 

ارز:

واحد پولی کشور نیجریه نایرا می باشد که هر 150 N نایرا 1 دلار آمریکا می باشد. (حدودا 8،910 ریال ایران)

 

نژاد:

کشور نیجریه دارای بیش از دویست و پنجاه نژاد قومی می باشد که 29% از این اقوام متعلق به قوم هائوسا و فولانی، 21% قوم یوروبا، 18% قوم ایگبو(ایبو)، 10% ایجاو، 4% قوم کانوری، 5/3% قوم ایبیبو و 5/2% دیگر را قوم تیو تشکیل می دهند.

 

دین:

50% از ادیان موجود در نیجریه را اسلام و مسلمانان تشکیل می دهند. همچنین قوم یوروبا 40%  و مابقی را دیگر ادیان بومی تشکیل دهنده اذهاب در کشور نیجریه می باشند.

میزان سواد:

در حال حاضر نرخ باسوادی در کشور نیجریه بر اساس آخرین آمار ارائه شده 68% بوده که در طی 10 سال اخیر رشد چشم گیری داشته است. علاوه بر موضوعات بیان شده کشور نیجریه شامل سیستم های ارتباطی و حمل و نقل بسیار خوبی بهرمند است که از نمونه سیستم های ارتباطی می توان به پانصد هزار خط تلفن در حال استفاده، پنجاه ایستگاه تلویزیونی و یازده ایستگاه بسیار قدرتمند و وسیع ارائه خدمات اینترنتی با سرعت 5MB می باشد. مساحت کلی تحت پوشش قرار گرفته خط راه آهن در کشور نیجریه به بیش از 3،555 کیلومتر می رسد. علاوه بر این کشور نیجریه دارای هفتاد باند فرودگاه می باشد. همچنین کشور نیجریه به دلیل داشتن مرز درایی دارای بنادر بسیار مهمی از جمله بندر کالابار، بندر لاگوس، بندر اونه، بندر هارکورت، بندر ساپله و بندر واری بوده که نقش بسیار مهمی در اقتصاد این کشور در صادرات و واردات به این کشور دارند.